Hétfő este több ezer, főként egyetemistákból álló tömeg vette blokád alá a Szerbiai Rádió és Televízió (RTS) belgrádí székházát, és a demonstráció kedden is folytatódott.
A tiltakozók célja kettős: egyrészt a “felszabadítani” kívánják az általuk kormányzati ellenőrzés alatt állónak tartott közmédiát, másrészt válaszolni akartak Aleksandar Vučić szerb elnök hétfő esti televíziós szereplésére, valamint az RTS egyik műsorvezetőjének kijelentésére, aki “csőcseléknek” nevezte a tüntetőket.
A blokád során a tiltakozók lehetőséget adnak a köztévénél dolgozóknak a távozásra, de senkit sem engednek be az épületbe. A szerb média szerint a hónapok óta tartó kormányellenes tüntetéssorozat során először fordult elő, hogy a rohamrendőrök fizikai erőszakot alkalmaztak: gumibotokkal próbálták feloszlatni a demonstrálókat.
A kedd reggeli és napi műsorokat kényszerűségből egy másik városrészben található tartalékstúdióból sugározták. Az akciót eredeti tervek szerint 22 órán át kívánják fenntartani – ami aligha esett jól a szerb elnöknek, aki épp hétfő este bírálta a diákságot a köztelevízióban.
A tiltakozások gyökere: Újvidéki vasúti tragédia
A szerb kormánnyal szembeni tüntetéshullám 2024 novemberében kezdődött, miután az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője leszakadt, megölve tizenöt embert. A baleset nyomán civilek, egyetemisták, tanárok és mezőgazdasági termelők közösen léptek fel, követeléseik között szerepel:
- A baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása
- A vasútállomás felújítására vonatkozó teljes dokumentáció nyilvánosságra hozatala
- A tüntetőkre támadók felelősségre vonása
- A tiltakozások miatt vád alá helyezett diákok és tanárok szabadon engedése
- A felsőoktatásra szánt költségvetési keret 20 százalékos növelése
A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek: nyilvánosságra hozták a dokumentumokat, eljárások indultak, a korábban őrizetbe vett tüntetőket szabadon engedték, és a költségvetési forrásokat is átcsoportosították. Vučić elnök szerint ezért “a további tiltakozások indokolatlanok” – ami különös módon nem győzte meg a diákokat a tüntetés beszüntetéséről.
A tiltakozók szerint ugyanis továbbra is hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyek fényt deríthetnének a vasúti tragédia valódi felelőseire.
Lemondások és politikai bizonytalanság
A tragédia nyomán több politikai vezető is lemondott: Goran Vesić építésügyi miniszter (aki még júliusban büszkén jelentette be a felújítási munkálatok sikeres befejezését), Újvidék polgármestere, valamint Miloš Vučević miniszterelnök is. A kormányfő lemondását azonban még el kell fogadnia a parlamentnek, és új miniszterelnököt kell választani – ennek hiányában előrehozott választásokat kell kiírni.
Vučić elnök hétfő esti televíziós szereplésén hangsúlyozta, hogy “államfőként nem fogja megengedni, hogy átmeneti kormány álljon fel, és az ellenzék kezébe kerüljön a hatalom”, mivel ez szerinte “Szerbia halálához vezetne”. Figyelmeztette továbbá a tüntetőket, hogy a szombatra tervezett belgrádi nagygyűlésen erőszakos cselekmények esetén a biztonsági szervek közbe fognak lépni.
A tiltakozók újabb, még nagyobb demonstrációt jelentettek be március 15-re Belgrádban.
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!